A koffeintartalmú kávé a legközkedveltebb serkentőszer a világon. Azonban vannak köztünk olyan kávérajongók is, akiknek – különböző okokból – oda kell figyelniük arra, hogy mennyi koffeint fogyasztanak. Ha Te is közéjük tartozol, vagy éppen csak érdekel a téma, és többet is meg szeretnél tudni kedvenc forró italodról, ebben a cikkben megtalálhatsz mindent, amit a koffeinről tudni érdemes.
A kávé és a koffein
Nem meglepő, hogy étrendünk legfontosabb koffeinforrása éppen a kávé. Az ebből nyert koffeinnek szerteágazó pozitív hatása van az emberi szervezetre, a fáradtságérzet csökkentő hatástól kezdve összpontosítást és közérzetet javító hatásán keresztül egészen egyes betegségek megelőzéséig. Míg egyes kávérajongók éppen a koffein és annak serkentő hatása miatt fogyasztják a kávét, mások kénytelenek kerülni azt, vagy legalábbis csökkenteni a fogyasztását.
Ez is érdekelhet: Mi is a koffein, és milyen folyamatokat indít el szervezetünkben?
Mennyi koffeint fogyaszthatunk?
A szakemberek szerint 75 mg koffein elegendő az éberség fokozására és a figyelem szintjének emelésére – ez körülbelül az egy csésze kávéban található koffeinmennyiség. A napi optimális koffeinmennyiséget 200 mg-ban állapították meg, míg egy egészséges felnőtt számára biztonságosan körülbelül 350-400 mg koffein fogyasztható. Ezt természetesen sosem tanácsos túllépni, terhesség alatt pedig arra kell törekedni, hogy a napi koffeinbevitel 150-200 mg alatt maradjon.
Tudtad-e, hogy... koffeinnel is túladagolhatjuk magunkat? Ennek tünetei a következők: fokozott idegesség, erős szívdobogás, fejfájás, emésztési problémák, szemfájdalom, szájszárazság, tarkómerevség.
A különböző kávék koffeintartalma
Egy arabica típusú kávéból készült átlagos csésze eszpresszókávé körülbelül 60-90 mg koffeint tartalmaz. Kávéink laborvizsgálata kimutatta, hogy egy átlagos csésze kávé, amit Ebenica Brasil Santosból készítettünk (100 % arabica), körülbelül 85 mg koffeint tartalmaz. Azért ne vegyük ezeket az adatokat pontosan szám szerint, egy csésze kávé koffeintartalma sok mindentől függhet.
Mi minden befolyásolja a koffeinmennyiséget?
- A kávészemek fajtája
Habár sokféle kávécserjét ismerünk, kávékészítésre főleg két fajtáját használják: az arabica és robusta kávékat. A robusta akár kétszer annyi koffeint is tartalmazhat, mint az arabica, ám az egyes kávészemek koffeintartalmát különböző tényezők befolyásolják, például a termőföld összetétele, amelyben a kávécserjéket termesztik, sőt, még az egyes cserjék egészsége is.
Tudtad-e, hogy… egyes kávékeverékek tartalmazhatnak arabica és robusta kávékat is, különböző arányokban? Például a mi Duetto és Gurmano keverékeink 80% arabica és 20% robusta felhasználásával készülnek. Minden más kávénk és kávékeverékünk 100% arabica.
- Pörkölés
Még ha ellentmondásosan is hangzik, a világosabbra pörkölt kávészemek több koffeint tartalmaznak, mint a sötétebbre pörköltek.
- Az extrakció hossza
Alapvetően igaz, hogy minél hosszabb ideig extraháljuk a kávét, annál több koffein szabadul fel a vízben. Ez annyit jelent, hogy például egy rövid ristretto vagy eszpresszó, melyet körülbelül 25 másodpercig extrahálunk, kevesebb koffeint tartalmaz, mint egy fél órára leöntött forrázott kávé, vagy egy cold brew, melyet a kávé hosszú órákon át való hidegvízben áztatásával készítünk.
- Az adag mérete
Egy adagnyi kávé mindenkinek mást jelent: valakinek egy 29 ml-es csészényi eszpresszót, másnak egy 300 ml-es bögrényi forrázott kávét. Nézzük csak, mennyi koffeint tartalmaznak a különböző kávéitalok!
A kávéital fajtája | A csésze mérete | Hozzávetőleges koffeintartalom |
Eszpresszókávé arabicából | 29 ml | 75 mg |
Eszpresszókávé robustából | 29 ml | 150 mg |
Filteres kávé | 240 ml | 95 mg |
Kapszulás kávé | 40 ml | 65 mg |
Instant kávé | 2 teáskanál bármilyen mennyiségű vízben feloldva | 65 mg |
Koffeinmentes kávé | 29 ml | 2-5 mg |
Tovább italok és élelmiszerek koffeintartalma
A kávé a leggyakoribb, de korántsem az egyetlen koffeinforrás. Több, mint 60 növény termel ugyanis koffeint, többek közt a kakaóbab, a tealevelek, a kóladió, vagy a guarana termései. Ez azt jelenti, hogy az ezekből készült termékek is tartalmaznak koffeint: a fekete, zöld és fehér tea is, ahogy a csokoládé és a kólaitalok is. Mindemellett még adalékanyagként is belekerül számos italba, ételbe és gyógyszerbe, például fájdalomcsillapítókba, de megfázás és influenza kezelésére használatos gyógyszerekbe is. Ezért, ha oda kell figyelned a koffeinbevitelre, érdemes ezeknek a termékeknek is áttanulmányozni az összetételét.
Található koffein a koffeinmentes kávéban is?
Meglepően hangzik, de egyik koffeinmentes kávé sem teljesen koffeinmentes. A felhasznált szemek fajtájától, a koffeinkivonó módszertől és egyéb feldolgozási lépésektől függően a szemes koffeinmentes kávé szárazanyaga tartalmazhat akár 0,1% koffeint is.
Ez is érdekelhet: Koffeinmentes kávé – hogyan készül és milyen ízű?
Ebenica Zero és Ebenica Mammie koffeinmentes kávéinknál ez a mennyiség jóval a megengedett norma alatt van: laboratóriumi vizsgálataink kiderítették, hogy a kávészemek koffeintartalma 0,05% körüli. Ez annyit tesz, hogy egy, a Zero-ból vagy Mammie-ból készült eszpresszókávé körülbelül 3,7 mg koffeint tartalmaz, ami az emberi szervezet számára elhanyagolható mennyiség, ezért ez Ebenica koffeinmentes kávénkat nyugodtan fogyaszthatják kismamák és az arra érzékenyek is.