Kosár

Nincsenek termékek a kosárban.

A kávé pótolhatatlan szerepe a könyvekben és filmekben

kávé a történetekben és a könyvekben

Nem túlzás azt állítani, hogy a kávé és a könyv mindig is összetartozott, emellett le mernénk fogadni, hogy ez a jövőben sem lesz másként. Éppen ezért nem meglepő, hogy ez a mennyei koffeintartalmú, karakteres nedű gyakran bekerül kedvenc történeteink közé, ahol fontos pillanatok szimbólumaként, háttereként vagy katalizátoraként szolgálhat.

Cikkünk olvasása előtt készítsd el a kedvenc csésze kávédat úgy, ahogy tetszik, majd dőlj hátra kényelmesen. Ebben a cikkben ugyanis csupa érdekes kávés témáról fogsz olvasni:

  • mikor volt a kávé és könyvek első randevúja;
  • milyen irodalmi történetekben van a kávénak pótolhatatlan szerepe;
  • milyen szerepet játszik a kávé a filmművészetben,
  • illetve mit árul el a kávékészítés módja a szereplők karakteréről.

Hol volt, hol nem volt: avagy honnan jött a kávé?

Az egyik legszebb csoda Etiópiában történt a 9. században. Egy Kaldi nevű fiatal pásztor ekkor vette észre, hogy kecskéi hajlamosak gyorsabban futni, élénkebben ugrálni vagy akár táncolni is azt követően, hogy vérvörös bogyókat ettek egy titokzatos bokorról.

A könyvek legalábbis így mesélik el azt a legendát, hogy hogyan kapta meg örökös használatra a világ a kávé nevű ajándékot. Azóta mondhatni, hogy rendszeres szereplője a szájról szájra továbbadott történeteknek, később pedig az írott, nyomtatott meséknek is. Nemcsak az összhangjukat teszi teljessé, a kávénak bizonyos alkalmak során igazán jelentős szerepe van, mintha nélkülük nem is lenne jó az egész történet.

történelmi kávézó ebenica blog

Azt például tudtad, hogy a kávét, mint italt először egy utazásról szóló könyv említi (ha a korabeli munkát annak lehet nevezni), amely 1583-ban jelent meg. A mű Rauwulf utazása néven jelent meg és Leonhard Rauwulf német botanikus és orvos tapasztalatait mesélte el, aki Aleppo városában (a mai Szíria területén) találkozott először a kávéval. Többek között azt írta róla, hogy „nagyon jó ital, ami olyan fekete, mint a tinta”.

A kávé igazi reneszánszát az irodalomban és a pergamendarabokra írt történetekben a 17. század hozta el. A kávézók megjelenése olyan értelmiségiek találkozását ösztönözte, akik rendkívül megszerették a kávét, és szeretik a mai napig. Ennek köszönhetően szinte természetes, hogy bekerült a történeteikbe, ahol központi szerepet játszottak és segített megváltoztatni a történelmet.

Kávé és könyvek: mely történetek nem léteznének nélküle?

Az eltelt évszázadok folyam világszerte írók ezrei találtak és találnak rá múzsájukra egy csésze forró, minőségi kávé alján vagy a kávézók csodálatos világában. A világ egyik legelismertebb írója, Ernest Hemingway állítólag azt mondta, hogy „jó részegen írni és józanul javítani, de sokkal jobb kávé mellett írni és javítani a szövegeket, miközben egyre többet iszunk belőle”. Az első résszel nem tudunk egyetérteni, de a megállapítás második fele több mint szimpatikus számunkra.

Ráadásul a szerzők nem véletlenül szeretik a kávét. Ez a karakán ízvilágú nedű segíti a karakterek személyiségének kibontakoztatását, a kávézók pedig kiváló helyszínt biztosítanak a történetnek. Az sem elhanyagolható tényező, hogy mivel a kávét a szerzők az alkotási folyamat közben isszák, ennek köszönhetően az illatát és ízét a tehetséges szerzők automatikusan papírra viszik.

kávé és könyvek Ebenica

Néhány irodalmi alkotás, ahol a kávé és könyvek finoman ötvöződnek:

Ízek, imák, szerelmek

Elizabeth Gilbert újságíró önéletrajzi történetében vele együtt járhatod be a világot. Ennek az amerikai nőnek az életszemlélete akkor kezd megváltozni, amikor Nápolyban megkóstolja az igazi olasz eszpresszót.

1984

George Orwell disztópikus regényében a kávé a ritka áruk közé tartozott. Elkészítése során Winston és Julie képviselőinek a lehető legtitkosabbnak és óvatosnak kellett lenniük, különösen az összetéveszthetetlen illata miatt, amely elárasztja az érzékeket. A kávésbögre ebben az alkotásban a szabadságot és az akarat kifejezését szimbolizálta.

Bűn és bűnhődés

A főszereplő Raskolnikov az ébredés és a bátorság szimbólumaként kávét iszik, mielőtt szörnyű bűncselekményt követne el, melynek terhét a cselekmény során végig magával visz.

Száz év magány

Harry Potter-sorozat: lehet, hogy tudod, viszont az is lehet, hogy nem, de a Harry Potter-könyvek szerzője, J.K. Rowling a regénysorozat első köteteit egy edinburghi kávézóban írta. Állítólag szalvétadarabokra jegyezte fel első ötleteit, hogy ne felejtse el őket, mielőtt hazaér a számítógéphez.

Az átváltozás

A főszereplő Gregor Samsa egy reggel arra ébred, hogy óriási rovarrá változott. Az egyik első dolog, amire vágyik, egy csésze kávé. Ez a jelenet Gregor emberségét és a normalitás iránti vágyát hangsúlyozza.

  • Great Taste 2023 - 1 csillagCoffee Review 2013 - 90 pont
    egy csomagolás Intensivo kavé

    Intensivo

    Európa 10 legjobb eszpresszó kávéjának egyike földesebb, ám édes csokoládés-mogyorós ízzel.

    dohánydohány
    csokoládécsokoládé
    diódió
  • Great Taste 2019 - 1 csillagCoffee Review 2013 - 92 pont

    Gurmano

    Kávékeverék, amely rabul ejt csokoládés-mazsolás ízével és finom virágos tónusaival.

    csokoládécsokoládé
    diódió
    mazsolamazsola
  • Great Taste 2023 - 1 csillag

    Cuba Serrano Superior

    Tökéletes, mogyorós-karamellás kávé sűrű cremával és a dohány keserű tónusával.

    diódió
    karamellakaramella
    dohánydohány

      Milyen szerepet játszik a kávé a filmművészetben?

Nagyon hasonlít az irodalomhoz, azzal a különbséggel, hogy már csak az illatát bízzák a fantáziánkra, hiszen a kávé segítségével megteremtett hangulat a szemünk előtt kel életre. Saját szemünkkel láthatjuk, amikor a filmek, sorozatok főszereplői bemennek egy kávézóba, vagy kávét visznek magukkal munkába menet.

kávé az Ebenica című filmben

Sok film és sorozat szó szerint a kávéra épül. Ha te is annyira szereted ezt a pompás italt, mint mi, akkor biztosan észrevetted már ezt a turpisságot. Melyik történet nem lenne ugyanaz kávé nélkül?

Szívek szállodája

A Lorelait és Roryt – vagyis a sorozatbeli anyát és lányát – alakító színésznőket alig láttak a forgatáson egy bögre amerikai filteres kávé nélkül. A koffeinfogyasztásuk ikonikussá vált, a szereplők azzal vicceltek, hogy víz és koffein keveréke folyik az ereikben.

Jóbarátok

A népszerű Jóbarátok című sorozat és a híres narancssárga kanapéval ellátott Central Perk kávézó talán a leghíresebb a kávékultúrát felvonultató művek sorában. Még az utolsó jelenetben, amikor elbúcsúznak régi otthonuktól, a forgatókönyvíró egy kávézóban zárta le a közös történetet.

A szerelem hálójában

A film főszereplőit összekötő egyik elem a Starbucks Coffee lánc New York-i fiókjának látogatása, ahová mindketten elviteles kávéért ugranak be. Az ezeket a körülményeket bemutató jelenetben Joe Fox többet beszél a Starbucks koncepciójáról a háttérben.

Kávé és cigaretta

ahogy a neve is sugallja, ebben a munkában minden a koffein és a nikotin bevitele körül forog. Szinte minden jelenet fontos eseményeket tárgyal. Hogyan másként, ha nem egy csésze kávé mellett?

Reggeli a Tiffanynál

Az egész történet nyitó jelenete, amelyben Holly Golightly (Audrey Hepburn) megérkezik a híres üzlet kirakatához. Kávéval egy papírpohárban és egy darab reggeli péksütemény papírzacskóban. Az a tény, hogy Holly egy ilyen fényűző helyen pohárból iszik kávét, felejthetetlen benyomást hagy a nézőben.

Szex és New York

A népszerű italokon alapuló sorozatok – különösen az olyan élénkművek, mint ez a sorozat – nem hagyták ki szeretett kávénkat a történetből. Igazi amerikai nőkként a 4 fő hősnő gyakran látogatta a Starbucks Coffee hálózatot. Természetesen annak említéséről sem feledkeztek meg, hogy a főszereplők mindig felhívják a figyelmet arra, hogy az általuk látogatott kávézók milyen népszerűek a turisták körében.

Vajon eszpresszót iszik tej nélkül? Ez sokat elárul a karakterről

A kávé szimbolikája az irodalomban és általában a történetekben sokrétű. A kávés jelenetek beépítésével műveikbe a szerzők bizonyos érzelmeket válthatnak ki, felfedezhetik az emberi kapcsolatok mélyebb értelmét, és felejthetetlen pillanatokat teremthetnek az olvasók számára. Arról nem is beszélve, hogy különböző kávé típusokat használnak karakterek megalkotásához.

kávé és könyvek ebenica espresso

Tudtad, hogy vannak olyan általános feltételezések, aminek a karakternek meg kell felelnie annak alapján, hogy mi a kedvenc kávéja? Könyvek és/vagy forgatókönyvek szerzői gyakran használják ezeket az információkat arra, hogy tudat alatt alátámasszák megalkotott karakterük személyiségjegyeit.

A könyvekben az olasz maffiózók a jó minőségű eszpresszót részesítik előnyben a víz helyett. A tinédzsereknek szóló könyvek szereplői lágyabb személyiséggel rendelkeznek rendelkeznek, és gyakran tejjel és tejszínhabbal édesített kávéitalokat fogyasztanak, míg a tipikus amerikai sitcom lány hektoliternyi filteres kávét iszik. Az eszpresszó a történetekben fontos szerepet betöltő emberekhez tartozik, míg a cappuccinót inkább egy romantikus történet szereplői élvezik igazán.

Azt gondolhatnánk, hogy sztereotipnek tűnik, de a karakter kávéválasztása sok tekintetben tükrözi a valóságot. Ennek köszönhetően a kitalált karakter plasztikusabb személyiséggel rendelkezik, ami segít jobban azonosulni vele. Ez pedig csak egy újabb gyönyörű, eddig kevéssé feltárt tulajdonsága a kávénak.Források: Themillions.com, Coffeescultures.com

Specialty
kávé

Friss
pörkölés

Világszínvonalú
elismerések

Expressz
kézbesítés